Nem könnyű kiválasztani a házhoz leginkább illő kerítést. Az egyik legszebb megoldás a fából készített változat. Sokféle lehetőségünk van, választhatunk a nagyobb átláthatóságot biztosító lazább léckerítésekből, vagy a teljes takarást nyújtó kerítéselemekből is.
Különböző magasságú és szélességű, változatos mintájú kész fa kerítéselemek és -kapuk kaphatók, amelyeket megrendelhetünk felületkezelve is, vagy ezt magunk is elvégezhetjük. A magasságuk általában 100 és 180 cm között mozog, a szélességük léckerítéseknél 75-80-90 cm, míg a belátást gátló, teli kerítéselemek 90-100-150-160-180 cm közöttiek. Telepítésük is egyszerű feladat a horganyzott acél oszlop- és elemrögzítő szerelvényekkel, amelyek általában a rendszer tartozékai, de külön is kaphatók a barkácsáruházakban.
Fakerítésből alapvetően két típus létezik: a léckerítések és a belátást megakadályozó, teli, palánk- vagy lamellás kerítések közül választhatunk. A kerítés pontos hossza és a szóba jövő elemméretek ismeretében hozhatunk jó döntést, hogy melyiket is válasszuk. Az a leggazdaságosabb, ha olyan rendszer mellett voksolunk, amelynél a legkevesebb a veszteség, azaz nem kell elemet félbevágni vagy méretre készíttetni. Egyes típusoknál nagy a szélességi méretválaszték is. A 7×7 és 9×9 cm alapú oszlopok és az elemek közötti távolság túl sok korrigálásra nem ad lehetőséget, mert az oszlop és a kerítéselem közti távolság 0,75-1 centinél nem lehet nagyobb.
A legnagyobb gondosságot a kerítés nyomvonalának kijelölése igényli; a szomszéddal közös határvonal általában ismert, és csak egyeztetésre van szükség a későbbi viták elkerülése érdekében. Ha azonban az utcafronti kerítés nyomvonalában vagyunk bizonytalanok, akkor annak kijelölését az illetékes földhivatalnál kell kérnünk. Az elemméretek ismeretében célszerű pontos tervet készíteni és előre meghatározni az oszlopok helyét, amit úgy hajthatunk végre, hogy az elemméret szélességéhez hozzáadunk 1,5-2 cm-t, majd jön a 10 cm széles oszlop és ismét 1,5-2 cm-t mérünk ki.
http://www.otletmozaik.hu